https://portal.issn.org/resource/ISSN/3060-5318
Guvohnoma № 067834 https://license.gov.uz/registry/76de68b4-7aa5-4572-a015-aaf069ba8c85
Turk dunyosi tadqiqotlari, turkiy xalqlarning ijtimoiy-madaniy aloqalari tarixi, turkiy tillar dialektologiyasi, turk dunyosi geopolitikasi, folklorshunosligi kabi sohalarda bajarilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlarining natijalarini chop etish, raqobatbardosh ishlanmalar va innovatsion yechimlar xususida ilmiy salohiyatli mutaxassislarning tajribalarini ommalashtirish, fundamental va innovatsion ilmiy jarayonlar xabarlari, monografiyalarga taqrizlar, xorijiy mamlakatlar olimlari bilan aloqalarni keng yoritishdan iborat;
Ilm-fan sohasida olib borilayotgan tub islohotlarning mohiyatini tushuntirish;
O‘zbekiston Respublikasida va jahonda yuz berayotgan ilmiy, nazariy-uslubiy yangiliklarni yoritish;
Olimlar kengashining o‘z oldiga qo‘ygan vazifalari va tahririyat nizomi asosida faoliyat ko‘rsatadi. Ilmiy-nazariy, fanlar yo‘nalishida olib borilayotgan dolzarb ilmiy izlanishlar salohiyatini yana-da yuksaltirish, ilm-fan yutuqlarini keng targ‘ib qilish, yangi texnologiyalarni joriy etish, olimlarning ilmiy faoliyatiga har tomonlama ko‘maklashish uchun imkoniyat yaratishlar jurnalning bosh maqsadidir.
Olimlar kengashining o‘z oldiga qo‘ygan vazifalari va tahririyat nizomi asosida faoliyat ko‘rsatadi. Ilmiy-nazariy, fanlar yo‘nalishida olib borilayotgan dolzarb ilmiy izlanishlar salohiyatini yana-da yuksaltirish, ilm-fan yutuqlarini keng targ‘ib qilish, yangi texnologiyalarni joriy etish,
olimlarning ilmiy faoliyatiga har tomonlama ko‘maklashish uchun imkoniyat yaratishlar jurnalning bosh maqsadidir.
O‘zbekiston Respublikasida fan va texnologiyalar modernizatsiyasi borasida amalga oshirilayotgan tub islohotlar, milliy istiqlol g‘oyasi targ‘iboti va ilmiy-maʼrifiy ishlar samaradorligini oshirish, iqtidorli va salohiyatli yoshlarni izlab topish va ularni ilmiy-tadqiqot ishlariga yo‘naltirish orqali jamiyatimizda sohaning yetuk professional kadrlarini tayyorlashga erishish;
Ilmiy tahlil etish, uning natijalarini amaliyotga joriy etish bo‘yicha Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi va boshqa davlatlar mutaxassislari ishlarini umumlashtirish va hamkorlikni yo‘lga qo‘yish;
Talabalar va xodimlarni ilm-fanning so‘nggi maʼlumotlaridan voqif etish maqsadida «Turkologik tadqiqotlar» sahifalarida mamlakatimizda olib borayotgan innovatsion ishlanmalar, ixtirolar, patentlar haqida maʼlumotlar berib borishni taʼminlash;
Iqtidorli talabalarning ilmiy ish yuzasidan malakasini oshirish borasida mamlakatda yaratilgan imkoniyatlar, shart-sharoitlar haqida maʼlumotlar berib borish;
Mintaqada yaratilgan yangi innovatsiyalarni ommalashtirishga va amaliyotda joriy etishga ko‘maklashishdan iborat bo‘ladi.
;
Muallif (yoki hammualliflar) tomonidan taqdim etilayotgan ilmiy maqola mavzusi jurnal ruknlariga mos kelishi shart.
Maqolalar o‘zbek, ingliz, rus va barcha turkiy tillarda taqdim etilishi mumkin.
Maqolada keltirilgan ma’lumot va dalillarning ilmiy asoslanganligi, ishonchli va ko‘chirmachilik holatlari uchun muallif(lar) mas’uldir
Maqolalar ekspertiza qilinadi. Ekspertlar tomonidan tavsiya etilgan maqolalargina jurnalda chop etiladi. Tavsiya etilmagan maqolalar chop etilmaydi va mualliflarga qaytarilmaydi.
Jurnalning 1 ta sonida muallifning faqat 1 ta maqolasi chop etiladi.
Maqola 8-10 sahifa hajmida taqdim etiladi; Maqolaning tarkibiy tuzilishi: